Már a repülőn
A határátlépés már a repülőn kezdődik. Még az odaúton kiosztanak a légiutaskísérők egy vámáru nyilatkozatot (Customs Declaration). Családonként, illetve személyenként adják; egy kékes színű nyomtatvány. Ezt célszerű még a gépen kitölteni , mert a beléptetést követően le kell adni a vámtisztnek/határőrnek. Ezen csak alap adatok vannak, mint születési dátum, útlevélszám, származási ország, stb., továbbá alá kell húzni rajta, mit hozol/nem hozol magaddal (élelmiszer, élőállat, föld…).
Itt megnézheted, hogy néz ki egy ilyen papír egyben, nagyban.
Amikor átléped a határt
A határátlépéseknek megvan a sajátos lélektana, de az amerikai belépésről élő rémtörténetek nagyrészt túlszínezett baromságok – mert bár egy amerikai határőr eszköztára igen széles, ő sem mindenható, másrészt pedig az Európai Unió állampolgára vagy, ami erős háttér. Ha a beutazáshoz szükséges papírjaid rendben vannak, nincs terrorista előéleted vagy korábban nem éltél vissza amerikai vízummal szinte biztosan be fognak engedni az országba, de mindig tarts észben, hogy az ESTA vagy az érvényes amerikai vízum csupán arra adnak lehetőséget, hogy megjelenj egy amerikai határátkelőhelyen, és bejelentsd belépési szándékodat. A belépés tényleges engedélyezéséről az amerikai bevándorlási hatóság a határon dönt, azaz ott helyben az ügyintéző.
Kérdések
Készülj, ezek lesznek azok a kérdések, amiket szinte biztosan feltesz majd a határőr, miután átnyújtottad az útleveled:
Nem kell parázni, nem elvárás, hogy kerek angol mondatokban válaszolj, de egy tőmondatot célszerű összerakni mindegyik kérdéshez.
Ujjlenyomat és fotó
A határátlépés elmaradhatatlan eleme a biometrikus adatfelvétel. Ez két lépésből áll:
Ez nagyjából másfél percet vesz el a belépésből, innen már általában simán megy minden.
Bekerül a pecsét
Ha a papírügyekkel nem volt zökkenő, lezajlott a kérdezz-felelek, megvolt a biometrikus adatfelvétel és a bőröndödben sem találtak semmi gyanúsat, megkapod a pecsétet az útleveledbe. A tartózkodási határidőt itt ütik bele az útleveledbe. Ezt mindenképp ellenőrizd, mert nem biztos, hogy a maximális számú napot adja meg a vámtiszt. Ha ez megvan, már csak annyit kell tenned, hogy szigorúan betartod a vízumban vagy ESTA-ban jelzett határidőt, és még azelőtt elhagyod az országot.
Jótanácsok
Vámszabályok
Súlyos vámszabálysértésnek akár ötvenezer dolláros büntetés is lehet a vége, ezt tartsd észben, amikor csomagolsz. Bárminemű élelmiszert, növényi és állati terméket tilos magaddal vinni, kivéve, ha fémdobozos konzervről vagy instant kajaporokról van szó. A határőrség jól felszerelt, általában kutyákkal dolgoznak a reptereken is, akiket kimondottan élelmiszerek kiszagolására képeztek. Értsd a kézipoggyászra, és a bőröndre egyaránt.
Az USA-ba vámmentesen vihető: